Süt sağım makinelerimizi daha yakından tanıyalım – Bölüm 1

1996 yılından bu yana İzmir’deki üretim tesislerinde inek, koyun ve keçi için sağım makineleri imalatı yapan Enka Tarım, bu alanda Türkiye ve çevre ülkeler başta olmak üzere dünya üzerindeki farklı kıtalarda bulunan tüm ülkelerde var olmayı başarmış bir firmadır.

Ana üretim faaliyet alanı süt sağım makineleri olan Enka Tarım, bugün farklı modellerde ve hayvan tiplerinde yaklaşık 400 farklı çeşitte süt sağım makinesi üretmekte ve bu ürünleri dünyanın farklı yerlerindeki müşterilerine sorunsuz bir şekilde teslim etmektedir.

İsterseniz bu makineleri şimdi daha yakından tanıyalım.

Vakum pompası ne işe yarar?

Vakum pompası, düzenli bir şekilde vakum yaratarak ineğin memesinden sütün makineye çekilmesini sağlar.

Enka süt sağım makineleri, sağılması istenilen hayvanın cinsine ve sağılacak olan hayvanın sayısına göre farklı kapasitelerde vakum pompası ile üretilir. Bunlar 0.55 kW ve 0.75 kW elektrik motorluya 220 lt/dk ve 1.1 kW ve 1.5 kW elektrik motoruyla 375 lt/dk’lık modellerdir.

Hareketli tip süt sağım makineleri genellikle 220 lt/dk vakum üreten vakum pompalarıyla teslim edilirken opsiyonel olarak 375 lt/dk vakum pompası seçeneği de sunulmaktadır. Bunun yanında özellikle büyük sürüleri sağmada tercih edilen sabit tip makinelerde genellikle 375 lt/dk’lık vakum pompası önerilmektedir.

Elektrik motorlu ile mükemmel şekilde uyumlu çalışma

Her sağım makinesinin vakum pompası bir adet elektik motoru ile birlikte gelir. Bu, vakum pompasının çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlar ve standart olarak ev elektriği ile çalışacak şekilde donatılmıştır.

Daha mobil ve doğrudan elektrik bağlantısının sağlanamadığı durumlarda da, Enka süt sağım makinelerinin kullanılmasını kolaylaştırmak için bu makinelerin benzin motorlu seçenekleri sunulmaktadır.

Borulu makine ile vakum kazanlı makine arasındaki fark nedir?

Modele ve müşteri tarafından verilen siparişe göre, Enka süt sağım makineleri vakum tanklı yada borulu olarak sipariş edilebilir.

Burada kullanılan galvanizli yada fırın boyalı vakum kazanı, vakum pompasının ürettiği vakum tutar. Eğer makinenin arka tarafında bombeli bir kazan varsa buna “vakum kazanlı makine” deriz.

Bu malzeme her zaman olmak zorunda değil, süt sağım makinesinin ram ortasında bulunan ve güğümün arkasında kalan dikme de aynı görevi görebilir. Bu farklılığın temel amacı farklı tüketicilere doğru ürünleri sunabilmek ve aynı zamanda makinenin son tüketici fiyatını optimize edebilmektir.

Similar Posts