Neden bu kadar çok süt sağım makinesi çeşidimiz var?

Süt sağım makinesinin temel amacı ineğin, keçinin yada koyunun sütünü hızlı, güvenli ve herhangi bir bakteri bulaşmasını engellemek için hava ile temas ettirmeden sağarak, sağdığı bu sütü de güvenli bir kanaldan sütün saklanacağı güğüme yada tanka kadar iletmektir. 

Enka Tarım tarafından sağlanan online yada fiziksel katalogda görebileceğiniz üzere, 400’e yakın farklı çeşitte, modelde ve özellikte süt sağım makinesini kısa terminli olarak tedarik edebiliyoruz. Bunun yanında siz müşterilerilerimizin ihtiyaç ve taleplerine bağlı olarak yeni ürün ve model geliştirme çalışmalarını da devamlı olarak sürdürüyoruz.

Süt sağım makinesi ürün gamımızın içinde, belli modelleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik sağım sayısıdır.

Enka Tarım olarak inekler için tek sağımlı, çift sağımlı, üç sağımlı* ve dört sağımlı; koyun ve keçilerin sağımı içinse yine çift sağımlı, dört sağımlı, altı sağımlı* ve sekiz sağımlı makineler üretmekteyiz.

Buradaki sağım sayısı, aynı anda kaç hayvanı sağabileceğinizi göstermektedir. Yani çift sağımlı bir süt sağım makinesi aldığınızda birbirine yakın duran iki tane ineği aynı anda sağabilirsiniz demektir.

Sağım sayısına bağlı olarak geliştirilmiş model sayısındaki çokluğun temel nedeni, sağım yapılacak olan hayvan sayısı ve sağımın süresinin optimize edilmesinin istenmesidir. Bu optimizasyonu en iyi şekilde sağlamak için süt sağım makinelerimizin güğüm sayılarında da farklılıklar vardır. Sağılan hayvan sayısına ve hayvanların süt verimlerine bağlı olarak süt sağım makinelerimiz tek, çift yada üç* güğümlü olarak tedarik edilebilmektedir.

Bütün bunların yanında, bazı grupta yer alan süt sağım makinelerimiz, benzin motorlu olarak imal edilebilmektedir. Bir sağım süresi boyunca makineyi çalıştırabilecek kapasitede olan bu benzin motoru, mobil sağım makinenizi elektriğin olmadığı yerlerde kullanmanıza yada sağım tesisinde elektrik olmadığında sağım işini yapabilmenizi sağlar. 

Benzin motorlu süt sağım makineleri genellikle inekler için çift sağımlı, koyun-keçi grubunda ise dört sağımlı makineler ve 40 litrelik güğümlerle imal edilir.

Hareketli yada sabit modellerden hangisi sizin için uygun?

Enka süt sağım makineleri iki farklı şekilde üretilmektedir. Bunlardan ilki, modelden modele farklılık göstermekle birlikte en az iki tekerlek üzerine inşa edilmiş bir şase üzerine donatılmış vakum pompası, elektrik motoru güğüm ve sağım demetlerini taşıyan model, hareketli süt sağım makinesi olarak tanımlanır.

Bunun yanında bir elektrik motoru ve buna akuple edilmiş vakum pompası ile vakum kazanının üzerine monte edildiği sabit tip süt sağım makinelerimiz vardır.

Hareketli süt sağım makineleri ev elektriği ile mümkün olan her yere taşınarak çalıştırılabilirken sabit tip süt sağım makineleri sağım yapılacak olan yerde sabit yere konumlandırılır.

Neden bu kadar farklı kapasitelerde güğüm seçeneği sunuyoruz?

Hiç bir işletmenin kapasitesi birbirine benzemez; bu, dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir kuraldır. Sağılan hayvan sayısı ve sağım sıklığının yanı sıra bazı ekonomik koşullar da, makinelerimizde farklı ekipmanları ve bileşenleri kullanma fırsatını yakalamamızı sağlamıştır.

Örnek vermek gerekirse, SM700 Kompakt Mini isimli süt sağım makinemiz, bu gruptaki en ekonomik ve küçük güğüm kapasiteli ürünümüzdür. Bu süt sağım makinesinde 20 litrelik alüminyum bir süt güğümü kullanılmıştır ve bu sayede makinemiz bir yada iki ineği olan küçük aile işletmeleri için ideal bir üründür. 

30 litrelik güğümleri kullandığımız süt sağım makinesi grubumuz, orta büyüklükteki sürüleri sağmak ve sütlerini bir süreliğine güvenli bir şekilde saklamak için ideal ürünlerdir. Bu güğümü kullandığımız süt sağım makinelerimizi tek güğümlü tek sağımlı, tek güğümlü çift sağımlı, çift güğümlü çift sağımlı yada üç güğümlü üç sağımlı* olarak üretebilmekteyiz.

Süt sağım makinelerimizde kullandığımız bir diğer yaygın süt güğümü 40 litre kapasiteleri olanlar. Bu kapasitedeki güğümleri genellikle ineklerde çift sağımlı, koyun – keçi grubunda ise dört sağımlı makinelerde kullanıyoruz. Orta büyüklükte ve süt verimi yüksek olan sürülerde kullanılan tek yada çift sağımlı makinelerin birim zamanda daha fazla sütü geçici olarak depolamasına imkan tanıyan bu süt güğümleri, şu an için yalnızca paslanmaz ve alüminyum seçenekleri ile sunulmaktadır.

* yalnızca sabit tip süt sağım makinelerinde

Similar Posts