Güvenilir sağım zamanı: Meme dezenfektanları ve meme bakım ürünleri

İneklerin memelerinin sağlıklı olması, onlardan elde ettiğimiz sütün kalitesi ve verimini devamlı kılmak açısından oldukça önemlidir. Meme, enfeksiyon oluşumuna açık bir yerdir ve burada oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon, sütün kalitesini düşürüp tüketimini imkansız hale getirebilirlen, aynı zamanda hayvana da ızdırap verir. Bu nedenle ineklerin memeleri düzenli olarak temizlenmeli, sağım aralarında dezenfekte edilmeli ve çeşitli destekleyici ürünlerle bakımları yapılarak sağlıklı tutulmalıdır.

Sağım öncesinde ve sağım sonrasında kullanılan dezenfektanlar

Memelerin dezenfekte edilmesi, Mastitis gibi meme enfeksiyonlarının oluşumunun önlenmesi için en yaygın ve önemli uygulamalardandır. Enka süt sağım makineleriyle yapılan sağımdan önce hayvanın memeleri ilk olarak ılık su ve sabunla yıkanarak temizlenir ve durulanır. Ardından, memeler sağım öncesinde kullanılan dezenfektan bir solüsyona daldırma kabı yardımıyla daldırılır. Sağım sonrasında ise memeler uygun dezenfektan sıvısıyla kaplanarak bir sonraki sağıma kadar korumaya alınır.

Sağım hayvanlarında meme bakımının yapılması, hayvanların memelerinin tahriş olarak enfeksiyona açık hale gelmesini engellemek içindir. Meme bakım ürünleri, meme dokusunun ve memeyi çevreleyen derinin yumuşak, esnek ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca, memelerin kurumasını önler ki, kuruma tahrişe neden olan başlıca etmenlerden biridir.

Dezenfektanları ve bakım ürünlerini seçerken ve kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Ürünler memelere zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır.
  • Ürünün antimikrobiyal aktivitesi yüksek olmalıdır ve sütte kalıntı bırakmamalıdır.
  • Kullanımı kolay olmalı ve yaygın şekilde bulunmalıdır.
  • Meme bakım ürünleri üreticinin talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

Sizin için özel bir meme bakım grubu seçkisi

Aşağıdaki ürünleri inceleyerek çiftliğinizde ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir ve online mağazamıza giderek bu ürünleri sipariş edebilirsiniz.

Similar Posts