Kolay yönlendirme aleti: Üvendire

Elektrikli üvendire, hayvancılıkta kullanılan en yaygın üvendire türüdür. Pilli yada şarj edilebilir bataryalı çeşitleri olan bu malzemeler hayvanların çiftliğin içinde yada dışında yönlendirilmesini ve istenilen yere gitmesini yada işi yapmasını sağlamak için kullanılan zararsız ekipmanlardır.

Üvendiler bir pi ve elektrottan oluşur. Elektrot üvendirenin ucuna takılır ve hayvana dokununca bir elektrik akımı oluşur. Bu elektrik akımı, hayvana hafif bir şok verir ve hayvanı yönlendirmeye yardımcı olur.

Genellikle plastik malzemelerden yapılmış olan bu malzemeler, uzatma çubuğu ile kullanılabildiği gibi elde kullanılan modelleri vardır. Hafif ve dayanıklı oldukları için uzun süreli kullanıma uygundur.

Üvendire, büyükbaş hayvanların yönlendirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu malzemeler hayvanların sürüye girmesini, sürüden ayrılmasını ve sürü içinde hareket etmesini kolaylaştırır.

Bu malzemeye dair en yaygın yanılgılardan birisi, üvendirenin hayvanlara zarar verdiğidir. Uç gerilimi oldukça düşük olan üvendireler hayvanlara zarar verecek kadar elektrik akımı üretmezler, sadece küçük bir rahatsızlık oluşturup hayvanın hareket etmesini teşvik ederler.

Bu ürünler yalnızca büyükbaş hayvanlarla birlikte kullanılır ve kesinlikle insanlarla kullanılmamalıdır.

Similar Posts