Ayak temizleme ve bakım diskleri ile ayak sağlığını bir adım öteye taşıyın.

Çiftlikte kullanılan en önemli malzemelerden birisi de ayak bakım diskleridir. Bu diskler hayvanların tırnaklarını, tırnaklarının arasını temizlemek, bakımlarını yapmak ve yapılan temizliğin uzun süreli olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Enka Tarım tarafından çiftliğinize hızlı ve güvenilir bir şekilde tedarik edebileceğiniz bu tırnak kesme diskleri sağlam bir metal plaka üzerine serpiştirilmiş metal parçacıklarından oluşmaktadır ve bu metal parçacıkların yoğunluğu kullanım amacına göre az yoğundan çok yoğuna kadar farklı özellikler göstermektedir.

Ayak bakım disklerinin kullanım amaçları arasında, hayvanların ayak tırnaklarının aşırı uzamasını engellemek vardır. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tırnakları fazla uzadığında hayvanların yürüme ve hareket kabiliyetleri azalır.

Gününün büyük bölümünü ayakta geçiren bu grubun tırnakları da daha kolay ve hızlı bir şekilde aşınır. Tırnak bakımı için özel olarak geliştirilmiş diskler, bu tırnakların temizlenmesi ve bakım yapılmadan önce hazır hale getirilmesi için kullanılır. Eğer bu bakımlar ve temizlik yapılmazsa, hayvanların ayaklarında, ayaklara bulaşan dışkı ve idrarın da etkisiyle enfeksiyon riski oluşur ve tahriş; hatta açık yaralar görülebilir.

Ayak bakım disklerini hayvanlarda kullanmak güvenli ve faydalıdır. Bu diskler, hayvanların ayaklarına zarar vermeden tırnaklarını ve derisini temizlemek için tasarlanmıştır. Ancak, disklerin keskin uçlarına dikkat edilmesi ve hayvanların ayaklarına yanlışlıkla zarar verilmemesi önemlidir.

Bu malzemelerin plastikten yapılmış olanları olmakla birlikte, Enka Tarım’dan tedarik edeceğiniz tüm ürünler uzun ömürlü ve uygun şekilde kullanılıp saklandığında defalarca kullanılabilecek olan paslanmaz malzemeden üretilmiştir.

Disklerin bakımları, kullanım sıklığına ve durumuna göre değişir. Genel olarak, disklerin düzenli olarak temizlenmesi ve eğer varsa üstlerindeki bıçaklarının değiştirilmesi gerekir. Diskler, ılık su ve sabun ile temizlenebilir ve korozyona karşı kesinlikle kurulanmalıdır. Eğer disklerin üzerinde bıçaklar varsa keskinliğini yitirdikçe değiştirilmelidir.

Diskleri kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı bilgiler:

  • Ayak bakım disklerini kullanmadan önce, disklerin düzgün çalıştığından ve bıçaklarının keskin olduğundan emin olun.
  • Ayak bakım disklerini kullanırken, hayvanların ayaklarına dikkat edin ve yanlışlıkla zarar vermemeye özen gösterin.
  • Ayak bakım disklerini kullandıktan sonra, diskleri temizleyin ve kurutun.

Similar Posts