Boynuz düşürmeyi neden yapıyoruz ve bunu hangi aletlerle gerçekleştiriyoruz?

Boynuz düşürme, ilk olarak 19. yüzyılın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanmıştır. Elektrik yada gazla çalışan modellerin çıkmasıyla birlikte, o dönemde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılmakta olan testere gibi kesici araçlarla boynuz kesme işlemlerine göre daha güvenli ve daha hızlı bir yöntem olarak dikkat çekmiş ve önem kazanmıştır.

Bu işlem, günümüzde dünyanın birçok ülkesinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde yaygın olarak yapılmaktadır. Bu işlem, özellikle yoğun hayvancılık işletmelerinde başta verimi arttırmak olmak üzere çeşitli amaçlarla yapılmaktadır ve çeşitli avantajları vardır:

  • Hayvanların birbirlerine zarar vermesini engelleme
  • Kavga ederek yaralanmalarını engelleme
  • Stresini azaltma
  • Hayvanların bakımını kolaylaştırma
  • Süt ve et verimini artırma

Boynuz düşürme aletleri, hayvanların yoğunlukla bir protein çeşidi olan keratinden oluşan boynuzlarının sağlıklı ve güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlayan araçlardır. Kontrollü yetiştiricilik operasyonları altında genellikle işlevine ihtiyaç duyulmayan bu parçalar alındıktan sonra, boynuz üretimi için harcanacak olan enerji et ve süt üretimine kayar.

Boynuz uzaklaştırma, hayvanların boynuzlarının fiziki olarak kesilmesini, körlenmesini veya dağlanmasını içerecek şekilde olabilir. Büyükbaş hayvanların boynuzlarını düşürmek, hayvancılık işletmeleri için önemli bir uygulamadır. Bu uygulama, hayvanların sağlıklı ve güvenli bir şekilde yetiştirilmesini sağlamaktadır, zararsız ve acısızdır; çünkü hayvanların boynuzlarıyla acıyı hissetmezler.

Boynuzları uzaklaştırmak için genellikle dondurma ve yakma yöntemleri kullanılıyor olsa da, bazı yaygın araçlar şu şekilde gruplandırılabilir:

  • Elastratör (Boynuz düşürme lastiği)
  • Boynuz kesme makinesi
  • Boynuz dağlama aleti

Siz de çiftliğinizde kullanılmak üzere uygun boynuz düşürme aletlerini incelemek ve satın almak için bizimle bugün irtibata geçebilirsiniz.

Похожие записи