Damınız hayvanları yeterli ve doğru şekilde sulamaya hazır mı?

Yaz ayları hepimiz için olduğu gibi damdaki süt inekler için de zorlu ve sıkıntılı bir dönem. Biz nasıl ki günde litrelerce su içiyorsak, onların da bol ve taze suya erişimlerinin sağlanması gerekiyor. 

Su temini ve bu suyun hayvanlara ulaştırılması, mandıra hayvancılığında en önemli işlerden biridir ve ineklerin her zaman temiz suya erişimlerini sağlamak için sulama sisteminin uygun şekilde bakımlarının düzenli olarak yapılması gereklidir.

Normal sıcaklıklarda bile bir inek günde ortalama 300 – 400 lt arasında su içer, sıcak havalarda bu miktar daha da artar. Damdaki ineklerinize yeterli miktarda su sağlayamazsanız hayvanlar susuz kalır ve başta sağlık sorunları görülmeye başlar, ardından da süt veriminde düşüş meydana gelir.

Düzenli su sağlamak yukarıda belirtilen faydalara ek olarak, süt ineklerinde meme bezinin enfeksiyonu olan Mastitis riskini azaltmaya da yardımcıdır. Mastitis ağrıya, iltihaplanmaya ve süt üretiminin azalmasına neden olur.

Hayvanlarınız için bir yalak seçerken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Sürünün büyüklüğü
  • Dam düzeni
  • Yalağın dayanıklılığı
  • Yalağı temizleme kolaylığı

Enka Tarım, farklı büyüklüklerdeki sürüler için farklı özelliklerde ve farklı kapasitelerde yalaklar sunar. Bunlar, her bir ineğe özel dayanıklı ve kolay temizlenebilen modellerden 1000 lt’lik otlak yalaklarına kadar uzanan geniş bir skalada sunulur.

Tüm yalak modellerimiz, uzun süreli kullanımlarınız göz önüne alınarak oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmiştir yada dayanıklılığı ıspatlanmış hammaddelerden üretilmiş modeller tedarik edilmiştir, tüm boydaki her yalak mümkün olduğu kadar az su sarfiyatıyla en iyi şekilde temizlenecek şekildedir.

Çiftlik yalaklarını uzun süre verimli bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır. Bunlar, yalakları temizleme ve dezenfekte etme sıklığını azaltmak için yalakları güneş görmeyen bir yere monte etmek ve yalaklara bağlanan su tesisatında su arıtıcı kullanmak olarak sıralanabilir. Doğrudan güneş görmeyen yerlere monte edilen yalakların içinde yosun oluşumunun gözlenmesi de uzun sürecektir.

Yalakların temizliğini nasıl yapmalısınız?

Damdaki yalakların temizliği, özellikle sıcak havalarda daha dikkatle ve sıklıkla yapılmalıdır ve temizlik işi bir çiftlik rutini olarak benimsenmelidir. Su ile doğrudan ilişkili olan bakteri ve yosunların oluşumunu engellemek için yalaklar düzenli olarak boşaltılmalı ve alkali bazlı bir dezenfektanla temizlenmeli, ardından iyice durulanmalıdır.

Bu ipuçlarını izleyerek, damdaki ineklerinizin her zaman temiz ve tatlı suya erişmesini sağlamayı garanti edebilirsiniz. Unutmayın, sizin suya ihtiyacınız olduğu gibi onların da var.

Enka Tarım’dan bir kaç farklı türde yalak tedarik edebilirsiniz. Bunların içinde en iyi olanı kendi damınızın boyutuna, hayvan sayınıza ve düzeninize bağlı olarak seçebilirsiniz. Dayanıklı, hafif, kolay monte edilen ve kolay temizlenen pek çok yalağı bizden tedarik edebilirsiniz.

Similar Posts