Köstek: inekleri ve sığırları güvenli şekilde kontrol altında tutun.

Köstek grubu ürünler, hayvan yetiştiricilerin alet çantalarında olması gereken en önemli diğer malzemelerdendir. Çiftliklerdeki ineklerin ve sığırların başı boş şekilde dolaşmasını önlemek, alıp başlarını gitmelerinin önüne geçmek ve eğer geçici olarak barındırıldıkları alanlarda yaralanma riskleri varsa bu riski en aza indirmek için kullanılırlar.

Ayak kösteklerinin bir diğer kullanım alanı, hayvanın hareketlerini geçici olarak kısıtlamaktır. Sağım esnasında, bir yerden bir yere taşınırken yada çeşitli uygulamalar esnasında hayvanın kaçmasını engeller ve hayvanın sakin, kontrol altında ve güvende tutulmasını sağlar.

Kösteğin bir diğer yaygın kullanım alanı, hayvanların çiftleştirilmesi sırasında ineğin tepmesini engellemektir. Dişinin kaçmasını engelleyerek çiftleşme sezonunun veriminin yüksek olmasına katkı sağlar.

Bu ürünlerin, ineğin yada sığırın arka ayaklarına takılmak üzere iki halka ve bu halkaları kapatan kemerli tokaları vardır. Tipik şekilde naylondan yapılan bu malzemelerin deri ile güçlendirilmiş versiyonları da olmakla birlikte şekilleri ve modelleri genellikle benzerdir. Malzeme hayvanın arka iki ayağına takılır ve ardından uygun genişlik ayarlanarak kapatılır. Kösteklerin doğru şekilde ve doğru sürelerde kullanılması önemlidir. Kösteğin tokaları ayakları sıkıca sarmalı fakat ayaklarda uzun süre tutulmamalıdır.

Enka Tarım’dan tedarik edebileceğiniz köstek çeşitleri oldukça dayanıklı ve uzun süreli kullanılabilen bir malzeme olan naylondan üretilmiştir. Ayrıca deri ile güçlendirilmiş modeller de farklı kullanım amaçlarına uygun şekilde tedarik edilebilir.

Sığırları güvenli ve kontrol altında tutmak için oldukça iyi ve güvenli ürünler olan köstekleri, yalnızca gerektiğinde kullanmaya ve uzun süreli olarak hayvanların üzerinde bırakmamaya özen gösterin.

Bu ürünleri temizlemek oldukça kolaydır. Kullanıldıktan sonra çıkardığınız köstekleri eğer çok kirli değilse doğrudan bol temiz suyla yıkayabilirsiniz. Eğer çok kirlendilerse ve temiz suyla gerektiği gibi temizlenemeyecek durumdalarsa üzerine biraz deterjan döküp bir fırça yardımıyla köpürtebilir, ardından da temiz suyla yıkayabilirsiniz.

Eğer deri ile güçlendirilmiş bir kösteğiniz varsa, ürününüzü yıkadıktan sonra deri kısımlarını kuru bir bezle kuruladıktan sonra güneş görmeyen ve esintili bir yerde kurumaya bırakabilirsiniz.

Similar Posts